DÜNYATÜRKİYE

“Türkiye’nin ekonomisini döviz kuru üzerinden sarsmaya çalışanlara hep birlikte derslerini verelim”

TESK Esnaf İftarı programında yaptığı konuşmada Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Tüm vatandaşlarımızın varlık barışından faydalanarak yurt dışında veya sistem dışında tuttukları paralarını bankalarımıza yatırmaya davet ediyorum. Aynı şekilde döviz hesabı olan vatandaşlarımızı da Türk Lirasına geçmeye davet ediyorum. Gelin, Türkiye’nin ekonomisini ve istikrarını döviz kuru üzerinden sarsmaya çalışanlara hep birlikte derslerini verelim” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Malatya’da esnaf ve sanatkârlarla bir araya geldi. Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu’nun (TESK), Saray Havuzbaşı Restoranda düzenlediği iftarın ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan bir konuşma yaptı.

 

“MALATYA, TÜRK SİYASETİNDE SİLİNMEZ İZLER BIRAKAN SİYASETÇİLERİN ŞEHRİ”

Malatya’yı; merhum Turgut Özal gibi Türkiye’ye pek çok eser kazandıran ve Türk siyasetinde silinmez izler bırakan siyasetçilerin şehri olarak bildiklerini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’nin geleceğini belirleyecek 24 Haziran seçimlerinde Malatyalılardan, güçlü meclis, güçlü hükûmet ve güçlü Türkiye hedeflerine destek vermelerini beklediğini söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, istişareyi ve farklı görüşleri dinlemeyi ilke edinen bir siyasi hareket olduklarını ifade ederek, Türkiye için attıkları tüm adımları toplumun çeşitli kesimleriyle görüştükten, onların talep ve beklentilerini dinledikten sonra pratiğe geçirdiklerini kaydetti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Halis niyetle hareket ettiğimiz için Rabbim de bizim önümüzü açtı, işlerimizi kolaylaştırdı, hiç ummadığımız yerlerden bizlere yardım etti” diye konuştu.

16 yılda Türkiye’nin ekonomide 3,5 kat büyüdüğünü, kişi başına düşen millî gelirin 3 bin 500 dolardan yaklaşık 11 bin dolara yükseldiğini, IMF kapılarında birkaç milyar dolar için yalvaran bir ülkeden, insani yardımlarda dünya birincisi bir ülkeye ulaştığını hatırlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, yine bu dönemde ihracatı 36 milyar dolardan 161 milyar doların üzerine çıkardıklarını, savunma sanayiinde yüzde 20’ler düzeyinde olan yerli üretim oranını yüzde 65’e çıkardıklarını aktardı.

“TERÖRİSTLERİN SOKAKLARDA CİRİT ATTIĞI AFRİN’DE BUGÜN HUZUR VAR”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 16 yıl önce bölücü örgütle mücadelesinde dahi birilerinin yardımına, silah, mühimmat ve istihbarat desteğine muhtaç bir ülke olan Türkiye’nin, bugün yurt içinde ve yurt dışında dünyanın en başarılı operasyonlarını yürüttüğüne dikkat çekti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, DEAŞ tehdidini Türkiye sınırlarının ötesinden kazıdıklarını, Fırat Kalkanı Harekâtında 3 bin DEAŞ teröristini etkisiz hâle getirdiklerini ve bölücü terör örgütüne tarihinin en büyük, en ağır darbelerini indirdiklerini vurguladı.

Bölücü terör örgütü mensuplarının, bir dönem ellerini kollarını sallayarak gezdiği dağların şimdi mezarları olduğunu belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, Zeytin Dalı Harekâtında, 4 bin 500 teröristi etkisiz hâle getirildiğini kaydetti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerinin devamında şunları ekledi: “Terör örgütü yurt içinde ve yurt dışında sivilleri canlı kalkan olarak kullanacak kadar alçaklaşmasına rağmen, bir tek masumun dahi zarar görmesine müsaade etmedik. Daha beş ay öncesine kadar teröristlerin sokaklarında cirit attığı Afrin’de, bugün hamdolsun huzur var, emniyet var. Ülkemizin teröristlerden arındırdığı 4 bin kilometrekarelik alanda Türk, Kürt, Arap kardeşlerimiz, Türkmen kardeşlerimiz barış ve güven içinde yaşıyor.”

“YENİ TÜRKİYE’NİN HAMURUNU İRADE, ERDEM VE CESARETLE EL BİRLİĞİ İÇİNDE YOĞURACAĞIZ”

Türkiye’nin önünde yeni bir dönemin kapılarının aralandığına işaret ederek, “Bu dönem, Türkiye’nin şahlanış dönemidir” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, yeni Türkiye’nin hamurunu irade, erdem ve cesaretle el birliği içinde yoğuracaklarını dile getirdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bu üç prensip, 2053 ve 2071 Türkiye’sine yürürken yolumuza çıkan, çıkartılan engelleri aşmamızı sağlayacak en önemli hasletlerimiz olacaktır, çünkü iradesi olmayanı idare etmek kolaydır. İrade; kararlılıktır, sebattır, doğru bildiğin yoldan ayrılmamaktır. İrade, saldırılar karşısında yılmamak, boğun ermemektir. Erdem ise, her şeyin giderek yozlaştığı bu çağda ahlak, sadakat ve merhamet çınarlarına sarılmaktır. Erdem, kısa vadeli çıkarlar için adalet ve hakkaniyetten taviz vermemektir. Erdem, mazlumun elinden tutmak, garibin hal ve hatırını sorabilmektir. Cesaret de, savunduğun tüm bu değerler uğruna mücadeleyi etmeyi, gerekirse canını vermeyi göze almaktır. Bu üç değeri taşımayanların ülkemize ve milletimize verebilecekleri hiçbir şey yoktur.”

“ESNAF VE SANATKÂRLAR AHİLİK GELENEĞİNİN GÜNÜMÜZDEKİ TEMSİLCİLERİ”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, esnaf ve sanatkârların, ahilik geleneğinin günümüzdeki temsilcileri olduğunu ifade ederek, ahilik duasında yer alan, “inançta sebat, doğru yolda olgunluk, dilde açıklık, sözde düzgünlük, işte kuvvet, çalışmada dikkat, mal ve rızıkta bolluk, dostlara sevgi, akrabalara şefkat” temennilerini hatırlattı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Biz işte yeni dönemi bu duada hayat bulan Ahilik ruhuyla inşa ve ihya etmek istiyoruz” diye ekledi.

Kendi nazarında esnafın sadece ticaret erbabı değil, aynı zamanda yeri geldiğinde dost, kardeş ve akraba olduğunu, dara düşüldüğünde sığınılan bir gönül kapısı olduğunu dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, bugüne kadar daima esnaf ve sanatkârlara değer verdiklerini, geçen 16 yılda onların dertlerine derman olacak pek çok düzenlemeyi hayata geçirdiklerini söyledi.

Konuşmasının devamında artık ihtiyaçlara cevap vermeyen 507 sayılı Esnaf ve Sanatkârlar Kanununu, günün şartlarına göre yenilendiğine, vergi mevzuatında, esnaf ve sanatkârlar lehine çok sayıda değişiklikler yapıldığına değinen Cumhurbaşkanı Erdoğan, makine, ekipman ve demirbaş alımlarında, iş yeri modernizasyonu ihtiyaçlarının karşılanmasında esnaf ve sanatkarlara 30 bin liraya kadar yüzde 100 faiz indirimli kredi kullanma imkânı getirdiklerini hatırlattı.

“ESNAFLARIMIZA YENİ FİNANS MODELLERİYLE İŞLERİNİ GELİŞTİRME İMKÂNI SAĞLAYACAĞIZ”

Emeklilik sonrası esnaflık yapan esnaf ve sanatkârların ödedikleri Sosyal Güvenlik Destek Primini kaldırıldığını, sigorta primlerinde beş puanlık indirime gidildiğini, farklı alanda esnafın yükünü hafifletecek pek çok düzenlemeyi uygulamaya koyulduğunu da sözlerine ekleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, yeni dönemde benzer teşvik ve paketleri yine esnaf ve sanatkârların istifadesine sunacağını açıkladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, yeni dönemde esnaf ve sanatkârlar için yapılacakları şöyle sıraladı: “Asgari ücret üzerinden ücret, sigorta primi ve yükünü esnafımızla birer ay arayla karşılayarak istihdamını destekleyeceğiz. İmalat sektöründe faaliyet gösteren işverenlerimizin ilave olarak gençleri istihdam etmeleri durumunda, ayrıca prim, vergi ve ücret desteği sunacağız. BAĞKUR prim borcu olan esnafımızın da sağlık hizmeti almasını sağlıyoruz. Esnaflarımıza yeni finans modelleriyle işlerini geliştirme ve büyütme imkânı sağlayacağız. Esnaflarımızın ve küçük işletmelerimizin elektronik ticaretten faydalanabilmesini temin için bir destek programı başlatacağız.”

“SİYASETİN ÇIRAKLARINA TÜRKİYE EMANET EDİLMEZ”

Esnaf ve sanatkârların desteği, katkısı ve duası ile daha pek çok hizmeti Türkiye’ye kazandırmaya devam edeceklerinin altını çizen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Esnaf kardeşlerim şunu çok iyi bilirler; çırağa dükkân teslim edilmez. Siyasetin çıraklarına da Türkiye emanet edilmez. Siyasette hiçbir başarısı, hiçbir tecrübesi olmayanlara ülkenin yönetimini asla veremeyiz. Girdiği her yarışı kaybedenlerin ne kendilerine, ne de milletimize verebilecekleri bir şey yoktur” sözlerine yer verdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşmasında, “Tüm vatandaşlarımızın varlık barışından faydalanarak yurt dışında veya sistem dışında tuttukları paralarını bankalarımıza yatırmaya davet ediyorum. Aynı şekilde döviz hesabı olan vatandaşlarımızı da Türk Lirasına geçmeye davet ediyorum. Gelin, Türkiye’nin ekonomisini ve istikrarını döviz kuru üzerinden sarsmaya çalışanlara hep birlikte derslerini verelim” çağrısında da bulundu.

Konuşmasının sonunda iftar sofrasını düzenleyenlere de teşekkür eden Cumhurbaşkanı Erdoğan sözlerini, esnaf ve sanatkârlara hayırlı, bereketli, bol kazanç temennisiyle tamamladı.

Etiketler
Daha fazla göster

İlgili Makaleler

seers cmp badge
Close

ilan blok Tespit

Lütfen reklam engelleyicinizi devre dışı bırakarak bize destek olmayı düşünün.